-
Μηχανές συγκόλλησης πλέγματος καλωδίων
-
ενισχύοντας μηχανή συγκόλλησης πλέγματος
-
μηχανή συγκόλλησης πλέγματος φρακτών
-
μηχανή συγκόλλησης επιτροπής πλέγματος
-
σταθερή μηχανή φρακτών κόμβων
-
Μηχανή συγκόλλησης πλέγματος κατασκευής
-
Μηχανή συγκόλλησης πλέγματος ρόλων
-
ενωμένη στενά μηχανή πλέγματος καλωδίων
-
μηχανή συγκόλλησης κιγκλιδωμάτων χάλυβα
-
ξυράφι οδοντωτό - μηχανή καλωδίων
-
φράκτης συνδέσεων αλυσίδων που κατασκευάζει τη μηχανή
-
μηχανή σχεδίων χαλύβδινων συρμάτων
-
Αποκατάσταση καλωδίων και τέμνουσα μηχανή
Hole Size 150*150mm Rebar 4-10mm Highway Bridge Rebar Wire Mesh Welding Machine
| Τόπος καταγωγής | Κίνα |
|---|---|
| Μάρκα | DIXUN |
| Πιστοποίηση | CE & ISO 9001:2015 |
| Αριθμό μοντέλου | Dx-GWC2500B |
| Ποσότητα παραγγελίας min | ένα σετ |
| Συσκευασία λεπτομέρειες | Τα ανταλλακτικά και ο πίνακας ελέγχου θα φορτωθούν σε ξύλινο κουτί. Η κύρια μηχανή είναι γυμνή συσκε |
| Χρόνος παράδοσης | 30 εργάσιμες ημέρες |
| Δυνατότητα προσφοράς | 5 σετ το μήνα |
| Όνομα προϊόντος | Μηχανή συγκόλλησης με συρμάτινο πλέγμα οπλισμού | Πίεση συγκόλλησης | Κύλινδρος αέρα |
|---|---|---|---|
| Διαμήκης τύπος καλωδίων | Προ-κόψιμο | Διαγώνιος τύπος καλωδίων | Pre-cut |
| Διαμήκης διάμετρος καλωδίων | 4-10 χιλιοστά | Διαγώνια διάμετρος καλωδίων | 4-10 χιλιοστά |
| Κινητήρας διαμήκους σύρματος αποστολής | Σερβο μηχανή 1.5KW | Μοτέρ έλξης πλέγματος | Σερβοκινητήρας 3,8 kw |
| Μήκος της επιτροπής πλέγματος | 6μ ή 12μ | Πλάτος της επιτροπής πλέγματος | Μέγιστη. 2500 mm |
| Παραγωγική ικανότητα | 50-55 πάνελ την ώρα | Σύστημα Ελέγχου | PLC |
| Επισημαίνω | Highway Bridge Rebar Welding Machine,150x150mm Hole Wire Mesh Machine,4-10mm Rebar Mesh Welder |
||
Hole Size 150*150mm Rebar 4-10mm Highway Bridge Rebar Wire Mesh Welding Machine
Introduction of Rebar Wire Mesh Welding Machine
Pneumatic rebar wire mesh welding machine adopts European technology ,which is usd to make construction mesh ,building mesh , bridge construction ,steel rebar mesh , fast speed and high efficiency.It is suitable for 4-10mm,5-12mm model .Final mesh can be panel sheet.
The pneumatic rebar wire mesh welding machine is the same type as the European machine, but with competitive prices. The production line adopts a multi-force air cylinder to control the welding, the welding speed can be up to 80 times/min.
The rebar wire mesh welding machine adopts power electronic synchronous control technology, welding time and separate control welding are managed by automatic control system, human-machine interface, intelligent operation, humanization. Separate the welding transformer to reduce the requirement of power transformer.
Features of Rebar Wire Mesh Welding Machine
1. Control system adopt PLC control system, combined with Weinview touch screen, can directly input and display equipment operating parameters, intelligent and easy to operate.
2. Cross wire hopper: the stepper motor drives the disk-type device to drop wires automatically, and the hopper has a large capacity of storing wires max up to 1.5 tons. When there is no cross wire in the hopper, the equipment will stop running automatically.
3. Sending longitudinal wire feeding mechanism: servo motor is equipped with planetary reducer to drive pneumatic compression wire feeding device to send wire to the welding position. The equipment is automatically welding.
4. Mesh pulling mechanism: servo motor supporting planetary reducer drives pneumatic clamping mesh pulling device to ensure the stability of the system and the standard size of the welded mesh.Automatic reciprocating mesh drawing can realize the production of lengthening size mesh.
5. Water-cooled welding electrodes and a new type of special water-cooling transformer welding mesh with epoxy resin are adopted, which is smaller in size and higher in safety and reliability than traditional transformers.
6. Low-voltage electrical appliances use famous brand to ensure the efficient and stable operation of the equipment.
7. The machine will stop working automatically if there is no cross wires in hopper device.
8. When there is malfunction on the machine, the PLC will alarm, which is convenient to adjust the machine.
9. The cross wire space adjustment adopts PLC micro-computer control, set on the touch screen.Very easy and convenient to operate.
10.The mesh pulling system is automatically calculated in cycle.No need manual setting. The mesh pulling car can be back to origin automatically after finishing the pulling mesh.
Advantages of Rebar Wire Mesh Welding Machine
1. Famous pneumatic cylinder brand:SMC brand High precision and fast speed.
2. Single action-cylinder ,cascade welding,make the mesh firm and flat ,total power consumption saves 50%
3. Water cooling system for welding electrodes ,extend the service life
4. Cross wire with materials adding device ,it can be load max 1 ton .save labour and save time .
5. Famous mitsubish japan servo motor with precision planetary reducer.
6. Welded electrodes materials:Chrome,zirconium,copper,longer service life,it is higher Triple /four.
Technical Parameters of Rebar Wire Mesh Welding Machine
| Model | DX-GWC2500B |
| Welding wire diameter | 4-10mm |
| Number of welding electrode | 20pcs |
| Rated voltage | 380V 50Hz three Phase |
| Longitudinal wire feeding | Pre-cut Wires,Sending to the down welding electrodes automatically |
| Cross wire feeding | Pre-cut Wires,Automatic Feed from Pre-loading Hopper |
| Longitudinal wire adjust | By manual |
| Cross wire adjust | Set touch screen in the control cabinet |
| Welding time | 10ms-100ms |
| Pulling mesh system | By servo motor |
| Distance of longitudinal wire | 100-300mm |
| Distance of cross wire | 100-300mm |
| Motor of cross wire | stepping motor |
| Load capacity of cross wire hopper | 1 ton rebars |
| Welding transformer | 200kva*10pcs |
| Power supply | 300kva |
| Machine weightt | 7.5T |
| Machine dimension | 11*3.3*2.1m |
| Size of welding electrode | 50*50*50mm |
| Set the parameter | By touch screen |
Applications of Rebar mesh
In the construction of highway cement concrete pavement, and In the bridge engineering: It is mainly applied to the bridge deck paving of municipal and highway bridges, the renovation of old bridge decks, and the crack prevention of bridge piers.
Photos of Rebar Wire Mesh Welding Machine
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()

